- פשוט מבשלת - https://mevashelet.com -

לחם בזיליקום וריוויון

אחרי חודשים ושנים של רצון והשתוקקות, סוף סוף קניתי לי מיקסר של קנווד (דגם KM415). המיקסר הגיע בדיוק ביום שבו נשארתי עם אייל בבית, כי הוא חלה בדלקת אוזניים… כך שתוכניותיי להסתער על המיקסר ולהתחיל לנפק עוגיות, עוגות שמרים, לחמים ושאר מאפים נותרו בינתיים בשלב התכנון בלבד.
בינתיים למדתי את החלקים השונים, קראתי את ההוראות, ובעיקר הגיתי ובהיתי במיקסר, מחכה לשעת כושר ולקצת פנאי… אחרי כמה שבועות, כשראיתי שמחלות החורף עדיין רודפות אחרינו, והפנאי לא מגיע, החלטתי לעשות מעשה והצעתי לאייל להכין איתי לחם. הילד, חובב מכונות מרעישות, התלהב מאוד, וכך הונח המיקסר אחר כבוד על השיש. בחרתי במתכון קל ופשוט מהספר "אופה בקלות" של דנית סלומון (ספר אפייה חדש יחסית, ומומלץ. המתכון במקור הוא ללחם מרווה, ולא בזיליקום), והתחלנו לעבוד. אייל ניפה לקערה את הקמח, והוסיף את הבזיליקום. אני שמתי את שאר החומרים והפעלתי את המכשיר. המיקסר אכן הסתובב והרעיש, לשמחתו הרבה של אייל, אך למרבה אכזבתו, הבצק היה מוכן תוך 2 דקות ופוטנציאל הרעש והסיבובים לא נוצל במלואו.
אחרי אפיה בתנור התקבל לחם שבעלי הגדיר כ-"לחם שמגישים במסעדות לארוחות בוקר".
את הלחם מומלץ לאכול אותו עם חמאה או ריבה, ולא לבד.
אל תחליפו את הריוויון בחומרים אחרים, האינטרקציה בינו לבין הסודה לשתיה היא זו שעושה את התפיחה.
דרך אגב, אני בטוחה שאת הלחם ניתן להכין גם בלישה ידנית,.
המצרכים:
1/4 1 כוסות קמח רגיל
1/2 1 כוסות קמח מלא
1 כפית מלח
1 כפית אבקת סודה לשתיה
1/2 1 כוסות ריוויון
2 כפות עלי בזיליקום טריים, חתוכים לרצועות דקות
אופן ההכנה:
מחממים תנור לחום של 220 מעלות. מרפדים את תבנית התנור בנייר אפיה. מקמחים את הנייר קלות בקמח מלא.
מרכיבים את קרס הלישה על ראש המערבל. מנפים לקערת המערבל את הקמחים, המלח ואבקת הסודה לשתיה. מוסיפים את הבזיליקום ומערבבים. מוסיפים 1/4 1 כוסות ריוויון, ומפעילים את המערבל במהירות איטית. בהדרגה, מגבירים את המהירות למהירות בינונית, ומוסיפים מהריוויון לפי הצורך, לקבלת בצק רך אבל לא דביק מידי. מידי פעם עוצרים את פעולת המערבל ומנקים את דפנות הקערה עם מרית.
מוציאים את הבצק מהקערה ויוצרים בידיים כיכר עגולה פחוסה. מניחים בתבנית ובוזקים על הכיכר מעט קמח מלא. יוצרים על פני הכיכר 6 חתכים עמוקים, כדי לחלק אותה ל-6 משולשים.
אופים במשך 40 דקות, עד שהכיכר תפוחה ושחומה, ובהקשה על תחתיתה נשמע צליל חלול. מוציאים מהתנור ומצננים על רשת מתכת.