- פשוט מבשלת - https://mevashelet.com -

גולאש לגולש

אני חובבת גדולה של ספרי בישול ויש לי יותר מ-100. רבים אומרים שספרי בישול הם מיותרים כי הכל אפשר למצוא באינטרנט (למשל בבלוג שלי 🙂 ), אבל אני לא ממש מסכימה. אין כמו לדפדף בספר בישול לפני השינה, לקרוא ולפנטז על ההכנה. ספרי בישול מוצלחים במיוחד הם כאלו שלא רק מכילים מתכונים טובים, מקוריים ומדויקים, אלא גם מכילים ערך מוסף על המתכונים – עיצוב מעניין, מידע חשוב, הסיפורים שמאחורי, וכו'.
ביום שישי רכשתי לעצמי ספר שכזה – "גולאש לגולש" של עופר ורדי, ספר המכיל מתכונים ממטעמי המטבח הונגרי, מטבח שאני מכירה רק תיאורטית – כלומר שמות של מאכלים, ולא יצא לי מעולם להכין או לטעום את המאכלים עצמם (מלבד הקיורטוש המפורסם, בסניף במתחם G בכפר סבא).
הספר מבוסס על הבלוג המקסים של עופר [1], בעל אותו שם, שמלבד המתכונים מכיל סיפורים על משפחתו (ממוצא הונגרי כמובן), על מקור המאכלים ועל התרבות ההונגרית באופן כללי.
אני אוהבת מאוד את הבלוג, ולכן שמחתי לקבל הזמנה לאירוע ההשקה של הספר, שנערך ביום שישי האחרון ב"סלונה" ביפו. זו פעם ראשונה שלי באירוע כזה, והתרגשתי מאוד גם לפני וגם תוך כדי האירוע. הגעתי עם בעלי והילדים, ולצערי לא יכולנו להישאר הרבה זמן. הספקתי להגיד שלום לעופר (שבכלל לא מכיר אותי. בסוף אף אזרתי אומץ וביקשתי להצטלם איתו), לטעום קיורטוש, לשתות שפריץ, לרכוש עותק מהספר ולהתרווח על כורסאות הוינטאג' של "סלונה". מרוב התרגשות בכלל לא חשבתי לבקש מעופר לחתום על הספר. חבל 🙁
הספר הוא לא ספר בישול סטנדרטי, מכיוון שהוא בנוי כקופסא שמכילה כרטיסיות. על כל כרטיסיה – סיפור קצר ומתכון. בנוסף מצורף לערכה מגנט שמשמש להצמדת הכרטיסיה למקרר. העיצוב של הכרטיסיות פשוט מדהים. כיף לשבת ולעבור אחת אחת, לקרוא, להתרגש ולהתפעל. הכרטיסיות מנוקדות בתמונות משפחתיות של עופר וסיפורים על סבתא ננה וסבתא אילק'לה… אותי זה מרגש. ממש מרגישים חלק מהמשפחה.
כבר סימנתי לי כמה מתכונים שאני רוצה לנסות כשהימים יהיו יותר קרים (אוכל הונגרי מתקשר לי למשהו כבד וחורפי…), כמו רקוט קרומפלי (מאפה תפו"א וביצים קשות), פורקולט בקר, אטריות בכרוב, ועוד.

אני שולחת לעופר המון פרגונים, ומקווה שאולי, יום אחד, גם אני אוציא ספר בישול משלי… ואשיק אותו באירוע מגניב כזה…
על הספר ניתן לקרוא עוד באתר ההוצאה – Lunch Box [2] – ושם יש גם פרטים כיצד ניתן לרכוש.

מכירת הספר באירוע

מתוקים הונגריים

מכינים קיורטוש

יאיר (ההמום) והקיורטוש